Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Czy kamienie przynoszą szczęście?

8 Sierpnia 2017
Wiele z nas ma problem z tym aby pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Idealne dla takich ludzi są sukulenty, które gromadzą wodę w korzeniach, łodygach i liściach. Dzięki temu częstotliwość ich podlewania może być mniejsza. Bez wątpienia najbardziej popularnymi sukulentami są kaktusy. Jednak czy ktoś z Was zna Lithopsy?
 
 

Czym są Lithopsy? 
 
Są to rośliny inaczej nazywane żywymi kamieniami. Nazwa wywodzi od grackiego słowa lithos, który oznacza kamienień. Pochodzą z Południowej Afryki, ich naturalne środowisko to upalne, piaszczyste i żwirowe pustynie. Przez swojąbudowę przystosowały się do życia w takich warunkach. Według tamtejszych wierzeń żywe kamienie przynoszą szczęście i dobrobyt ludziom, którzy je posiadają. Cała legenda rozpoczęła się od angielskiego podróżnika, który pierwszy trafił na tę roślinę, a później otaczało go samo szczęście. 
Wygląd Lithopsów jest zaskakujący. Składają się z grubych, mięsistych, zrośniętych ze sobą liści, które mają kształt półokrągły. Wyrastają one  z podziemnych łodyg. W okresie letnim i jesiennym. Połączone liście się odchylają i wydają piękne słodko pachnące kwiaty. 
 
http://4.bp.blogspot.com/-dkrbUh6OZn8/VPawUA5zqRI/AAAAAAAAAGQ/jKidg28AQ4I/s1600/lithops.jpg
 
Jak dbać o Lithopsy?
 
Aby żywe kamienie czuły się u nas dobrze należy im zapewnić przede wszystkim przepuszczalne żwirowe czy piaszczyste podłoże oraz ciepłe słoneczne miejsce. Południowe okno powinno być idealne dzięki temu roślina będzie miała dostęp do wentylacji. Uważajmy na przeciągi bo to może ją zniszczyć.
Żywe kamienie nie potrzebują nawożenia. Pewnie wiele z Was czeka na tą informację, wystarczy podlewać je raz w miesiącu! Zwłaszcza pamiętajmy o tym wtedy gdy roślina jest w fazie spoczynku czyli od listopada do marca. W kwietniu lub maju pojawiają się nowe liście wtedy dobrze jest zwiększyć częstotliwość podlewania - około co 2 tygodnie.
 
http://www.zielonyogrodek.pl/images/media2/25408litopsy_kwitnace_na_bialo_fot._Ahmiguel_CC_BY-SA_3.0_Wikimedia_Commons.jpg
 
 
W nawiązaniu do propagowanej ostatnio przeze mnie hortiterapii  Hortiterapia - niepozorne szczęście chciałabym nadmienić że Lithopsy rozmnażamy przez nasiona. Możemy samodzielnie wyhodować tę roślinę. Nasiona wysiewamy w kwietniu lub maju. Dobrze przykryć je warstwą piasku. Podłoże powinno być stale wilgotne, całość najlepiej przykryć folią z dziurkami. W momencie gdy widzimy, że roślina się przyjęła i urosła około 0,5 cm, przepikujmy ją do docelowej doniczki.
 
http://livingroom24.pl/assets/upload/artykuly_zdjecia/kamienie6.jpg
 
Nasiona bez problemu można dostać online w Internecie w cenie około 5-6 zł. Pamiętajmy, że taka roślina hodowana od nasiona kwitnie po około 3 latach. Sadzonki jak i już większe okazy można dostać również online, jednak stacjonarniewidziałam je w Obi na dziale Ogród i w Leroy Merlin.
 
http://www.cact.cz/noviny/2005/03/Lithops_optica_cv_Rrubra_2.jpg
 
 
Według mnie Lithopsy są dobre dla osób, którzy lubią ekstrawagancję i szukają jakiś ciekawych roślin do swoich nowoczesnych wnętrz. Jest to roślina, która idealnie wygląda w kompozycjach z kamieniami. Na pewno zaskoczymy tym niejednego naszego gościa. Ja sama kiedy pierwszy raz widziałam tę roślinę nie wierzyłam że rzeczywiście jest prawdziwa. Dzięki żywym kamieniom możemy stworzyć w domu skalniak, przynoszący szczęście. Lubisz nietypowe kompozycje, a może wśród swoich paprotek i storczyków chcesz postawić na coś oryginalnego? Koniecznie spróbuj.
 
 
http://3.bp.blogspot.com/-WE4DZLrAgx0/VKCXr6YflDI/AAAAAAAAB0w/DXOEqh7ox9E/s1600/_DSC3008-001.JPG
 
PS Celowo nie opisywałam zdjęć, ponieważ Lithopsy zazwyczaj sprzedawane są w mieszankach odmian.
____________________________________________________________________________________

Autorką powyższego tekstu jest Martyna Cieślińska.
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa w Krakowie, specjalność Agroekologia i ochrona roślin.
Więcej ciekawych artykułów Pani Martyny znajdziecie na blogu:
wpuszczonawmaliny.blogspot.com

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2823 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 8 Sierpnia 2017

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone