Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Być twardym jak skała - Zamiokulkas zamiolistny

21 Sierpnia 2017
Ostatnio miałam okazję podziwiać duży i piękny okaz zamiokulkasa zamiolistnego. Roślina jest zadziwiająco łatwa w uprawie, stwierdziłam, że wpis o niej zainteresuje wielu z Was. Często pytacie o rośliny, które nie są wymagające. Zapraszam do lektury.
 
 
 

Czytając informacje na temat zamiokulkasa zapadło mi w pamięci zdanie - ,,roślina jest wyjątkowa i twarda jak skała’’. Myślę, że nie bez przyczyny ktoś tak napisał. Jako roślina domowa znana jest od niedawna bo dopiero od 1996 roku. W naturze występuje w Afryce.

Ta doniczkowa roślina idealnie sprawdza się dla osób zapominalskich, a także takich których często nie ma w domu. Bez podlewania może wytrzymać nawet do 2-3 miesięcy.  Spowodowane jest to tym, że ma zdolność do magazynowania wody w bulwiastych kłączach oraz w liściach i zgrubieniach łodygi. Jak na sukulenta przystało.
 
 
Cały rok roślina jest w fazie wzrostu, liście ma ciemno zielone i lśniące. Dodatkowo lubi półcień. Brak bezpośredniego światła zupełnie jej nie przeszkadza, a wręcz sprzyja. Zbyt duże nasłonecznienie powoduje żółknięcie liści. Podobnie działają na nią przeciągi. Temperatura pokojowa jest idealna dla zamiokulkasa. Ważne aby nie dopuścić do ,,przemrożenia’’, które występuje już poniżej 18°C.Zamiokulkas wtedy gubi liście.
  


Bardzo lubię rośliny, które można rozmnażać przez sadzonki liściowe. Właśnie taki jest zamiokulkas. Pobranie liścia z ogonkiem i zasadzenie go do ziemi, powoduje powstanie nowej rośliny. Na wiosnę można go rozmnażać także przez kłącza. Myślę, że zamiokulkas to dobry pomysł na prezent. 


 

Uwaga!
Pamiętajcie aby podłoże dla tej rośliny było żyzne, przewiewne i lekko kwaśne. Idealnie jeśli doniczka będzie szeroka, wykonana z kamienia lub gliny. Spowoduje to, że bulwiaste kłącza będą się swobodnie rozwijać. Na dnie zastosujmy drenaż, dzięki temu kłącza nam nie będą gniły. Skoro już rzadko podlewamy roślinę zadbajmy, aby ten zabieg był efektywniejszy.
Niestety zamiokulkas zamiolisty jest rośliną trującą, może także powodować alergie. Uważajmy wiec na niego, gdy posiadamy zwierzęta czy psotliwe dzieci. 
Nie lubisz nadmiernie grzebać w ziemi, ani pielęgnować roślin? Wydaje mi się, że zamokulkas jest idealny dla Ciebie. Pamiętajmy, że zieleń w domu ma działanie terapeutyczne. Uspakaja, wprowadza pozytywną energie i ociepla otoczenie.

Autorką powyższego tekstu jest Martyna Cieślińska.
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa w Krakowie, specjalność Agroekologia i ochrona roślin.
Więcej ciekawych artykułów Pani Martyny znajdziecie na blogu:

wpuszczonawmaliny.blogspot.com

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3746 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 21 Sierpnia 2017

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone