Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

BRUK to też sztuka

19 Maja 2014
Człowiek idący ulicą co 2-3 sekundy patrzy pod nogi. Jest to zwykle odruch bezwiedny, który jednak sprawia, że większość czasu w naszym zasięgu wzroku znajdują się nawierzchnie. Fakt ten stanowi ogromne wyzwanie zarówno dla designerów projektujących miejskie przestrzenie, ale też dla producentów kostki brukowej.

Otoczenie w którym żyje i porusza się człowiek wpływa na jego samopoczucie i kondycję psychiczną. Dotyczy to nie tylko prywatnego domu i miejsca pracy, ale także przestrzeni publicznej, której podstawową częścią są nawierzchnie. Dekoracyjna kostka brukowa w rękach artysty potrafi odmienić nawet niezbyt ciekawe miejsca i uczynić z nich przyjazne mieszkańcom enklawy.

Sztuka u stóp

Bruk, po którym chodzimy na co dzień z powodzeniem może stać się dziełem sztuki, które nadaje przestrzeni miejskiej wartości i znaczenia. Wie to każdy, kto choć raz odwiedził Lizbonę z jej urzekającym starym miastem.

-Nawierzchni starej Lizbony to miejski blejtram
– opowiada polski designer i rzeźbiarz, doktorant krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Jerzy Dobrzański, który właśnie w projektowaniu nawierzchni odnalazł sposób na artystyczną ekspresję. - Twórcze potraktowanie nawierzchni w stolicy Portugalii pozwoliło przełożyć na chodniki i place opowieści tworzone brukowymi mozaikami.

Wzory i kolory, jakie rozpościerają się pod stopami nie tylko skupiają uwagę turystów, pobudzając do pamiątkowych fotografii. Oprócz wzbogacenia krajobrazu to równocześnie pomnik bogactwa historii i kultury społeczeństwa.

- Kostka brukowa to wyjątkowo praktyczny i plastyczny materiał, a nawierzchnie to temat warty uwagi i zaangażowania artystycznego. Dlaczego tego nie wykorzystywać? - przekonuje Jerzy Dobrzański. – Warto wychodzić z dziełami sztuki i architektury w miejsca gdzie człowiek znajduje się na co dzień.

- Libet konsekwentnie edukuje i inspiruje inwestorów wpływając na jakość otoczenia zarówno w przestrzeni publicznej jak i prywatnej - mówi Małgorzata Barańska, dyrektor marketingu w firmie Libet. - W tej dziedzinie nie od dziś jesteśmy prekursorami. Dlatego cieszy mnie szczególnie współpraca z tak utalentowaną osobą jak Jerzy Dobrzański. Jego twórcze spojrzenie na temat nawierzchni wpisuje się w misję firmy, a swoim zaangażowaniem skutecznie przekonuje do tej idei innych. W proces tworzenia nowych nawierzchni zostali zaangażowani także studenci wydziału form krakowskiej ASP, którzy pod okiem Jerzego projektują dla nas.

www.libet.pl Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1544 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 19 Maja 2014

Podziel się    

Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone