Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Bezpieczeństwo dzieci, czyli przegląd placu zabaw

27 Marca 2015
Ruch na świeżym powietrzu jest potrzebny każdemu dziecku. Plac zabaw jest z pewnością miejscem gdzie pociechy lubią spędzać czas. Po zimie zwykle bywa w gorszym stanie, a to może wpływać na bezpieczeństwo dzieci. Zanim zrobi się wystarczająco ciepło, czas na szybki przegląd i ewentualną naprawę wyposażenia na naszym placu zabaw.

W Polsce rocznie zdarza się ponad 100 tysięcy wypadków na placach zabaw. Skutkiem tych zdarzeń są z reguły lekkie stłuczenia i otarcia, a w skrajnych przypadkach złamania kończyn czy wstrząśnienia mózgu. Nie można zatem lekceważyć prac konserwacyjnych.

Przegląd zaczynamy od oczyszczenia wszystkich sprzętów na placu. Podczas tych prac zauważymy usterki powstałe podczas zimy. Najważniejsze jest sprawdzenie huśtawek, zjeżdżalni, domków i innych zabawek ogrodowych pod względem luzów i wytrzymałości łączeń poszczególnych elementów. Szczególnie ważna jest ich stabilizacja i jakość przytwierdzenia do gruntu.Konieczne jest także odpowiednie zabezpieczenie śrub i innych wystających elementów oraz sprawdzenie spawów i lin. Jeśli jakiś element placu zabaw wymaga wymiany (zbutwiałe drewno, mocno skorodowana stal), to warto szukać części zamiennych bezpośrednio u producenta urządzenia.

Kolejną czynnością jest odświeżenie wyglądu urządzeń zabawowych i zabezpieczenie ich przed korozją i działaniem zmiennych warunków atmosferycznych.Elementy drewniane należy pokryć powłoką, która uchroni je dodatkowo przed gniciem.

- Przed malowaniem należy upewnić się czy powierzchnia drewna jest mocna, czysta oraz sucha. Czy nie wystają drzazgi. Wszelkie zanieczyszczenia takie jak: pyły, luźne fragmenty starej farby oraz zatłuszczenia należy usunąć. Przed aplikacją nowej farby powierzchnię drewna należy przeszlifować np. papierem ściernym, a następnie dokładnie odpylić. Dla najlepszego efektu warto położyć dwie warstwy farby – mówi Michał Szostak przedstawiciel producenta marki Feniks i Holzdur.

Podobnie postępujemy z elementami stalowymi. Malując je odpowiednimi farbami, zapewniamy im ochronę przed korozją, a tym samym dłuższą żywotność. W tym celu, tak jak w przypadku drewna, powierzchnię malowaną trzeba na początku oczyścić, odtłuścić i odpylić. Szczególną uwagę przykładamy do usunięcia ognisk korozji. Są jednak elementy, takie jak łańcuchy, których nie sposób dobrze pomalować w warunkach domowych. Lepiej takie części wymienić na nowe.

Jeśli na terenie placu zabaw znajduje się piaskownica, to konieczna jest wymiana piasku. Wynika to z potrzeby zminimalizowania zagrożenia zakażenia się przez dzieci chorobami pasożytniczymi, odzwierzęcymi i zakaźnymi.

Ostatnim elementem, wartym uwagi na placu zabaw jest nawierzchnia. Istnieją różne typy nawierzchni: gumowe, poliuretanowe, sztuczna trawa itp.. Jeśli znajdują się na niej jakieś ubytki to należy zadbać o ich uzupełnienie. Pamiętajmy, że podłoże ma chronić dziecko przed skutkami upadku, więc jakakolwiek nierówność albo cieńsza warstwa ochronna może zwiększać ryzyko poważnych urazów.

Jest jeszcze jeden powóddla którego warto odnowić plac zabaw. Świeże i żywe kolory bardziej cieszą dziecięce oko i pobudzają jego wyobraźnię. Warto więc dobrze przyłożyć się do prac porządkowych na placu zabaw. Chodzi bowiem o bezpieczeństwo i radość dzieci, które będą z niego korzystać.

Więcej o konserwacji drewna i stali przeczytasz na www.holzdur.comGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2343 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 27 Marca 2015

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone