Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Domowa pływalnia

18 Maja 2014
Baseny prywatne to określenie dość niejednoznaczne. Zawierają się w nim zarówno niewielkie zbiorniki wodne wykonane z folii czy blachy, których koszt waha się w granicach kilkuset złotych, jak również budowle za kilkadziesiąt tysięcy.

Taka rozpiętość cenowa obaliła przekonanie, że są one dostępne jedynie dla bogaczy. Wykorzystując współczesną technikę basenową, jej zróżnicowanie technologiczne jak i cenowe, w dzisiejszych czasach posiadaczem basenu może zostać praktycznie każdy, kto tylko ma na niego ochotę i przede wszystkim miejsce.

Miejsce na basen

Pierwszą decyzją, jaką podejmuje się w trakcie wyboru basenu jest określenie czy będzie to basen kryty czy otwarty. Ma ona decydujący wpływ na dalsze funkcje basenu.
Ten pierwszy, umieszczony w budynku lub specjalnie zaprojektowanym pawilonie, zapewni możliwość całorocznego korzystania z wody. Teoretycznie budowę basenu krytego najlepiej zaplanować na etapie projektowania domu, ale większość producentów i wykonawców takich inwestycji umożliwia w razie potrzeby, zmianę dotychczasowych funkcji pomieszczeń o innym przeznaczeniu (np. garaży czy piwnic) na halę basenową. Zawsze istnieje też możliwość dobudowania specjalnego pawilonu. Umieszczenie basenu w krytym pomieszczeniu wymaga stosowania urządzeń kontrolujących temperaturę i wilgotność powietrza w hali, a także ogrzewania wody.
Baseny otwarte ograniczają okres wodnego relaksu do letnich, ciepłych miesięcy, przy czym akurat w Polsce lato wcale nie gwarantuje temperatur umożliwiających kąpiele na wolnym powietrzu. Jednakże zastosowanie dodatkowych rozwiązań takich jak zadaszenia z płyt poliwęglanowych czy ogrzewania wody może przedłużyć sezon kąpielowy także na miesiące wiosenne i jesienne.

Elementy tworzące domową pływalnie

Niecka
Nieodzownym, najważniejszym elementem wszelkich pływalni jest niecka. Pod względem sposobu zabudowy rozróżnia się niecki naziemne lub stacjonarne, zagłębione w gruncie.

Niecki basenów naziemnych to bardzo lekkie i proste konstrukcje, umożliwiające szybki montaż. Istnieje kilka rodzajów tego typu basenów.

Najprostsze są konstrukcje składane, nadmuchiwane samonośne czy wykonane z laminatów (np. z poliestru). Umożliwiają one demontaż konstrukcji basenu na okres zimowy czy przeniesienie go w inne miejsce.

Gotowe niecki naziemne wykonuje się też z blachy stalowej lub aluminiowej, żywicy poliestrowej, czasami nawet z drewna. Ich konstrukcję nośną stanowią wsporniki rozmieszczone na ścianach basenu. Niecki tego typu wymagają uszczelnienia, dlatego wykładane są specjalną folią PCV.

W przypadku instalowania niecki zagłębionej można już zdecydowanie mówić o budowie basenu. Konieczne jest tutaj wykonanie wykopu pod nieckę, wylanie betonowej płyty dennej.

Z tradycyjnym budownictwem związane są szczególnie baseny betonowe. Ta technologia, pomimo dużych kosztów i stosunkowo długiego czasu wykonania, posiada wciąż duże grono zwolenników. Baseny betonowe kojarzą się (słusznie) z dużą trwałością basenu.

Niewątpliwe znaczenie ma także fakt, że tylko tradycyjne baseny betonowe umożliwiają zastosowanie wszelkiego typu rodzajów wykończenia, od folii po ceramiczną mozaikę basenową.

Niecki basenów betonowych wylewa się w szalunku drewnianym lub traconym. Możliwe jest również wymurowanie ścian z pustaków betonowych.

Szybszym i prostszym sposobem jest zakup basenu gotowego lub wykonanego z elementów prefabrykowanych. Na betonowym dnie montuje się niecki wykonane z łączonych na miejscu paneli ze stali ocynkowanej lub aluminiowych, gotowych elementów PCV, płyt polipropylenowych czy wykonanych z żywic poliestrowych. Prawie wszystkie baseny (wyjątkiem są np. niecki z żywic poliestrowych) muszą być wyłożone odpowiednią folią.

Obieg i filtracja wody w basenie
Każdy basen powinien być wyposażony w system obiegu wody umożliwiający jej filtrację. Istnieją dwa podstawowe rozwiązania umożliwiające przepływ wody przez urządzenia filtrujące.

Pierwsze, polegające na umieszczeniu na ścianie basenu urządzenia zwanego skimmer (stąd nazwa basen skimmerowy), które umożliwia pobór wody zasysanej dalej przez pompę cyrkulacyjna i odprowadzanej do filtra, skąd z powrotem wtłaczana jest do basenu przez wlotowe dysze ścienne.

Lustro wody w takich basenach znajduje się około 15 cm poniżej obrzeża.

Dla basenów z krawędzią przelewową charakterystyczne jest to, że poziom wody jest minimalnie wyższy od obrzeża, w związku z czym przelewa się ona przez krawędzie. Nadmiar wody trafia do rynien otaczających nieckę, skąd prowadzony jest do zbiornika przelewowego. Po przefiltrowaniu woda poprzez dysze denne jest wtłaczana z powrotem do basenu.

Koszt basenu z krawędziami przelewowymi jest niestety dużo większy niż basenu skimmerowego, zapewnia jednak lepszy obieg wody, a przede wszystkim przepiękne efekty wizualne.

Uzdatnianie wody
Prawdziwą przyjemność kąpieli może zapewnić tylko krystalicznie czysta woda. Dlatego tak ważne jest odpowiednie uzdatnianie i oczyszczanie wody w basenie, a także sprzątanie „niecki”.

Oczyszczanie wody z osadów i zanieczyszczeń związane jest bezpośrednio z systemem obiegu wody i zainstalowanymi w nim filtrami.

Do wyboru są filtry papierowe, piankowe, piaskowe, żwirowe. Pomimo stosowania filtrów, czasami konieczne jest usuwanie większych zanieczyszczeń gromadzących się na dnie basenu. Aby uniknąć spuszczania wody z baseny, niezbędne jest posiadanie odkurzacza wodnego.

Uzdatnianie wody polega na dozowaniu środków chemicznych, które dezynfekują, utrzymują właściwy odczyn pH, zapobiegają mętnieniu wody i rozwijaniu się glonów. Środki takie dostępne są w postaci tabletek, granulatu lub płynu. Stan wody ocenić można za pomocą specjalnych testerów, wyznaczających zawartość wolnego chloru i wartość odczynu pH.

Przykrycie basenów
Zarówno baseny kryte, jak i otwarte wymagają specjalnych przykryć. Zabezpieczają one wodę przed zanieczyszczeniami, opóźniają spadek jej temperatury, a także zapobiegają parowaniu wody. Stosować takie przykrycia warto też ze względu na bezpieczeństwo dzieci mieszkających w pobliżu basenu.

Pokrycia niecek wykonuje się z różnych materiałów (np. folii, pianki, siatki), które mogą być nawinięte na specjalne role - to jedno z prostszych rozwiązań. Solidniejszym rozwiązaniem jest stosowanie pokryw typu żaluzjowego lub segmentowego (często z wykorzystaniem napędu automatycznego).

Dużo większe korzyści zapewniają zadaszenia basenowe. Zapobiegają one stratom ciepła, wykorzystują energie słoneczną do podgrzania wody, dzięki czemu umożliwiają korzystanie z basenów ogrodowych nawet w chłodniejsze dni. Najczęściej wykonuje się je z płyt poliwęglanowych na konstrukcji z profili aluminiowych.

Różnorodne kształty tego typu zadaszeń (ostrosłupy, połówki walca) tworzą formy, stanowiące ciekawe elementy architektury ogrodowej. Bardzo często konstrukcja takich mini-pawilonów budowana jest z przesuwanych segmentów, co umożliwia wysunięcie płyt poza obrąb basenu.
 
Dodatkowe akcesoria
Basen można dodatkowo wyposażyć w akcesoria, które co prawda nie są niezbędne, jednakże znacząco wpływają na jego charakter.
Przebywanie w wodzie uatrakcyjnią wszelkiego typu gejzery, kaskady, fontanny, grzyby wodne. Zastosowanie przeciwprądu ułatwi pływanie na długie dystanse nawet w niewielkim basenie. Możliwe jest także zainstalowanie urządzeń do hydromasażu czy biczów wodnych.

Niewątpliwym uatrakcyjnieniem zabaw w basenie są wszelkiego rodzaju zjeżdżalnie, trampoliny. Tego typu akcesoria wymagają jednak miejscowego pogłębienia basenu.

Olbrzymie znaczenie ma także wizualne wykończenie basenu. Schody, urozmaicające kształt niecki, kolorowe folie czy wzorzyste mozaiki stanowiące jej wyłożenie, utwardzona plaża przybasenowa, Niepowtarzalne wrażenie może stworzyć też oświetlenie podwodne.

Prawda jest, że koszt takiego profesjonalnego basenu nie jest mały. Podnosi go wszelkie dodatkowe wyposażenie. Jednak koszt całej inwestycji można rozłożyć nawet na kilka lat. W takim wypadku podstawą jest wykonanie dobrego projektu, w którym uwzględniona będzie możliwość przyłączenia w przyszłości dodatkowych elementów.

Fot. sxc.hu

Autor: Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2377 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 18 Maja 2014

Podziel się    

Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone