Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Ażurowe zasłony czyli żywopłot z traw

15 Września 2020
Żywopłoty od lat pełnią funkcję odgradzającą poszczególne działki, rabaty czy też ogradzają daną powierzchnie. Mają zapewnić komfort delikatnie izolować i zarysowywać daną bryłę. Najbardziej popularne są żywopłoty z krzewów lub niskich drzew zimozielonych ozdobnych takich jak np.: bukszpan, tuja, ligustr. Jednak dla tych którzy w ogrodzie preferują luźną kompozycję, mam do zaproponowania ażurowy żywopłot z traw.
 
 
 
 
 

Plusy żywopłotu  z traw

1-  Trawy w przeciwieństwie do krzewów nie wymagają aż tak dużej pielęgnacji jeśli chodzi o cięcie. Przez cały okres wegetacji jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki będą się ładnie krzewiły i rosły. Zimą uschnięte, pędy można wyciąć. Jednak brązowe pędy obsypane śniegiem lub pokryte szronem są urocze.
 
2- Większość gatunków traw ma podobną budowę i bardzo łatwo jest skomponować pasujące do siebie rośliny aby stworzyły spójną całość
 
3- Na żywopłoty z traw nadają się tylko te gatunki które osiąga rozmiary od 1 m w górę, co za tym idzie, będą one idealnym tłem dla innych niższych roślin
 
4- Nie można pominąć również ceny traw która w porównaniu do krzewów jest niższa.
 
5- Trawy, szybko rosną dzięki temu w krótkim czasie możemy uzyskać żywopłot
 
Gatunki polecane na uprawę żywopłotu – oczywiście to autorki osobiste top ;)

Miskant olbrzymi jest to trawa, która osiąga nawet do 3 metrów wysokości. Szybko rośnie, liście silnie wzniesione  w kolorze zielonym z białym pasem wzdłuż nerwu głównego. Kwitnie jesienią, po kilku sezonach tworzy gęste, zwarte kępy. Roślina nie jest wymagająca, odporna na mróz, jedynie młode okazy lepiej okrywać na zimę. Lubi podłoże suche lub umiarkowanie wilgotne z dużą zawartością próchnicy i słoneczną wystawę.
 

Miskant olbrzymi

Trzciniak pomarańczowy jest bardzo piękną trawą kępową. Osiąga rozmiary od  50 do70 cm. Roślina posiada łukowato wygięte kłosa w  kolorze pomarańczowym. Trzciniak jest ozdobny również jesienią jak i zima gdy pędy delikatnie brązowieją. Roślina jest odporna na mróz i idealnie nadaje się do naszego klimatu. Lubi słońce oraz półcień, poradzi sobie nawet w słabszym podłożu. Jest to trawa długowieczna.

Trzciniak pomarańczowy
 
Trawa pampasowa osiąga rozmiary do 250 cm wysokości. Niezwykle piękna, posiada wiele odmian np. Pink Feather z różowymi kwiatostanami i zielonymi liśćmi. Lubi glebę próchnicza i przepuszczalną. Warto okrywać ja na zimę, gdyż może przemazać, jednak jej ozdobne kwiatostany są tak nietypowe, ze warto postawić właśnie na tą odmianę.

  Trawa pampasowa
 
Proso rózgowate to gatunek, który osiąga do 80 cm wysokości. Ma luźny pokrój i nie tworzy aż tak zwartych kęp jak poprzednie gatunki. Liście są, sztywne wzniesione w kolorze zielonym pod koniec lata i jesienią końcówki liści przebarwiają się na kolor czerwony lub purpurowy. W okresie letnim roślina kwitnie. Wydaje delikatne kwiatostany, które wynoszą się ponad całą roślinę. Proso nie rozrasta się szybko, lubi podłoże wilgotne i umiarkowanie żyzne. Młode okazy lepiej okrywać.

Proso rózgowate
 
Uwaga!!!
Niestety wiele traw jest silnie pylących. Okres wiosenny jest bardzo ciężki dla alergików. Dlatego warto przemyśleć czy taki żywopłot będzie odpowiedni właśnie dla naszej rodziny.
 
 
Żywopłot z traw to na prawdę dobry pomysł. Alternatywą dla trawnika jest łąka kwietna o lekkim, wiejskim charakterze a sztywny żywopłot z ligustru można zastąpić np. trawą pampasową.  Rośliny dają nam duże pole do popisu nic tylko korzystać!

Autorką powyższego tekstu jest Martyna Cieślińska.
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa w Krakowie, specjalność Agroekologia i ochrona roślin.
Więcej ciekawych artykułów Pani Martyny znajdziecie na blogu:
wpuszczonawmaliny.blogspot.com
 

 
 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2294 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 15 Września 2020

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone