Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Ogrodowe SOS, czyli dlaczego warto zatrudnić architekta krajobrazu

16 Maja 2014
Dom to nie wszystko. Nawet największa perła architektoniczna nie będzie zachwycała, jeśli jej otoczenie będzie zaniedbane. Uporządkowana posesja jest najlepszą wizytówką gospodarza. Tylko dobrze rozplanowany i wypielęgnowany ogród podkreśla w stu procentach walory domu. A jak wygląda Twoja działka? Czy jest powodem do dumy?

Jak zaprojektować ogród?

Oczywiście nie chodzi o to, żeby zieleń wokół domu przekształcać w prawdziwy ogród botaniczny. By przestrzeń prezentowała się dobrze i była odpowiednim tłem dla budynku, wystarczy posiać trawę i systematycznie o nią dbać. To jesteś w stanie zrobić na własną rękę. Bardziej ambitny projekt wymaga już specjalistycznej wiedzy. Tym bardziej, że ryzykujesz nie tylko końcowym wątpliwym efektem wizualnym, ale także niemałymi pieniędzmi. Bo projektowanie ogrodów wiąże się z kosztami – im więcej roślin, tym większe wydatki. Nie chcesz przecież, żeby poszły na marne. Jeśli więc zależy Ci, by architektura krajobrazu  wokół Ciebie była zróżnicowana i chcesz mieszkać wśród kwiatów i drzew, w ich doborze i umiejscowieniu pomoże Ci profesjonalista.

Skoro pomyślałeś o tym, by wreszcie zaaranżować swoją przestrzeń, z pewnością masz już jej własną koncepcję lub choćby zarys tego, jak ma wyglądać. Twoje preferencje są tutaj przecież najważniejsze, jednak musisz wiedzieć, że nie wszystkie Twoje plany mogą okazać się możliwe do zrealizowania i nie ważne, czy masz do dyspozycji ogromną przestrzeń czy mały fragment trawnika za domem. Aby zweryfikować swoje pomysły, skonsultuj się z fachowcem. Specjaliści, którzy projektowanie ogrodów mają w małym palcu, reklamują swoje usługi w internecie, w branżowym katalogu firm. Wystarczy więc kilka kliknięć, by dotrzeć do najlepszego. To on doradzi Ci, jak pogodzić Twoje marzenia z faktycznymi warunkami.

Planowanie ogrodu

Funkcjonalność ogrodu, bez względu na jego wymiary, zależy od dobrego i rozsądnego planu. A taki można sporządzić odpowiadając rzetelnie na kluczowe pytania:

  • Ile pieniędzy możesz przeznaczyć na urządzanie ogrodu?
  • Ile czasu będziesz przebywać w ogrodzie?
  • Czy będziesz miał czas na jego pielęgnację?
  • Czy będą bawić się w nim dzieci?
  • Czy ogród ma służyć jako wybieg dla zwierząt?
  • Czy będziesz uprawiać warzywa albo zioła?
  • Czy będziesz w nim spotykać się z przyjaciółmi przy grillu?

Dysponując Twoimi odpowiedziami architekt krajobrazu będzie mógł zaaranżować przestrzeń tak, by jak najbardziej odpowiadała Twoim potrzebom. Zaaranżuje część rekreacyjną, plac zabaw dla dzieci i miejsce na grilla. Wskaże najlepsze miejsce na ogródek warzywny. Dobierze drzewa i krzewy oraz kwiaty, których pielęgnacja będzie dostosowana do czasu, jaki możesz jej poświęcić.

Profesjonalne projektowanie ogrodów

Specjaliści, którzy świadczą usługi ogrodnicze obejmujące projektowanie i zakładanie ogrodów na Twoje plany spojrzą obiektywnie i z dystansem. Wybiorą optymalne rozwiązania zgodne z warunkami technicznymi, które zapewnią Ci komfort użytkowania ogrodu. Zaangażowanie fachowca w urządzanie zieleni dookoła domu to również spora oszczędność czasu. Architekt, po uzgodnieniu szczegółów z Tobą, zajmie się koordynowaniem i przebiegiem prac podczas tworzenia ogrodu, a Ty będziesz mógł cieszyć się już efektem końcowym.

Współpracując z projektantem możesz być więc spokojny o odpowiedni dobór gatunków roślin – nie wszystkie powinny być sadzone w swoim bezpośrednim towarzystwie i w każdym miejscu. Specjalista weźmie to pod uwagę, do tego uwzględni rozrost roślin w przyszłości. Z uwagi na wieloletnie doświadczenie w branży i szeroką sieć znajomości z dostawcami gwarantuje też roślinność wysokiej jakości. Ma też możliwość wynegocjowania rabatu i zgłoszenia reklamacji, gdyby sadzonki nie przyjęły się w pierwszym sezonie, ich wymiana wówczas jest bezpłatna. Na koniec możesz też liczyć na przydatne rady dotyczące pielęgnacji zieleni, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym.

Ale projektowanie ogrodu to nie tylko rośliny. Ważne są także elementy małej architektury – altany, pergole czy ścieżki ogrodowe. Architekt logistycznie je rozplanuje. Doda też oświetlenie, by ogród był bezpieczny i efektowny także po zmroku. Może też sprawić, by mały ogród optycznie powiększyć, urządzi go tak, by dobrze komponował się z otoczeniem, z bryłą domu i przyrodą dookoła. Dzięki temu architektura krajobrazu utrzymana będzie konsekwentnie, co więcej, jeśli warunki na to pozwolą, może być stylizowana na wzór japoński, angielski lub śródziemnomorski.

Jeśli profesjonalnie zajmujesz się projektowaniem ogrodów, zadbaj o to, by inni mieli okazję skorzystać z Twoich usług. Daj się znaleźć i od teraz promuj swoją firmę w sieci.

www.firmy.net Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2669 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 16 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone