Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Ogród w stylu modernistycznym - czym się charakteryzuje?

8 Maja 2019

Styl modernistyczny, choć zrodził się w pierwszej połowie XX wieku, wciąż stanowi jeden z najgorętszych trendów w architekturze. To kierunek, gdzie zgodnie z maksymą Sullivana – wybitnego przedstawiciela świata designu – forma podąża za funkcją. Charakter nurtu precyzyjnie definiują też słowa „mniej znaczy więcej”, które wypowiedział Ludwig Mies Van der Rohe. Jak wcielić w projekt ogrodu zasady charakteryzujące modernizm?

 

    • Prostota przede wszystkim!

Modernistyczny ogród to przestrzeń integralnie połączona z mieszkaniem – powierzchnia będąca przedłużeniem wnętrza. Kompozycja powinna być oparta na układzie osiowo-symetrycznym, podporządkowanym kwadratom i prostokątom. W tym trendzie zamiast falistych ścieżek i krętych alejek królują proste figury, na których planie budowane są rabaty czy zbiorniki wodne oraz wytyczane chodniki. 


 

    • Kolory pod kontrolą

To minimalistyczne zacięcie kierunku odnosi jednak nie tylko do mało skomplikowanego układu przestrzennego, ile też do kolorów! Jeden z artystów uznawanych za ojców modernizmu – Le Corbusier – uznał, że podstawową barwą kierunku jest biel. Stąd też w ogrodzie inspirowanym tym nurtem jej obecność jest obowiązkowa. Biały odcień znakomicie komponuje się z naturalną zielenią, a uzupełnieniem tego zgranego tandemu mogą być stonowane szarości i czernie zastosowane w postaci mebli i dekoracji. Będą one korespondować z grafitową fasadą budynku. Jaskrawe tony także są wskazane, jednak podczas ich doboru ważne jest zachowanie umiaru. Zarówno w przypadku mocnego akcentu kolorystycznego, jak i niesztampowego detalu, warto w kilku miejscach powtórzyć wybrany motyw. Dzięki temu przestrzeń stanie się bardziej rytmiczna.
 

    • Naturalne materiały i ich rola

Mimo że modernizm narodził się w dobie postępującej urbanizacji, to kierunek stawia na naturalność – zwłaszcza w aspekcie doboru materiałów. To miejsce, gdzie z pewnością sprawdzi się beton w postaci wielkoformatowych płyt, drewno i rozwiązania drewnopodobne, które swoim wybarwieniem ocieplą nieco surowy wizerunek przestrzeni, a także metal i szkło, które nada jej lekkości. Poza wizualnymi zaletami wymienionych surowców istotna jest także ich praktyczność, związana z odpornością, wytrzymałością oraz trwałością.  

    • Światło – obowiązkowy element ogrodowej scenografii

Oświetlenie w ogrodzie modernistycznym odgrywa podwójną rolę. To nie tylko funkcjonalny element scenerii, który daje poczucie bezpieczeństwa i gwarantuje możliwość swobodnego przechadzania się ścieżkami o zmroku i spędzania długich wieczorów przy akompaniamencie dźwięków natury. To także część dekoracji – teatr świateł i cieni! W układ przestrzenny najlepiej wkomponować kilka sztucznych źródeł, które posłużą do podkreślenia klimatu aranżacji. Warto zainwestować w świecące kule, które podświetlą elementy architektury, a także lampy LED i reflektorki, akcentujące określone miejsca – np. strefę basenu, taras czy oczko wodne.
    • Rośliny, które warto wybrać

Przycięte żywopłoty, asymetryczne pasy zieleni i wyraziste kopuły krzewów to składniki ogrodu w stylu modernistycznym. Te ostatnie są szczególnie ważne – przełamują surowy i konsekwentny wystrój, a także dodają całości lekkości. Mogą to być m.in. żywotnik zachodni, czyli popularna tuja, berberys karłowy czy bukszpan. To przestrzeń, w której sprawdzą się również paprocie, lawenda wąskolistna, skrzyp zimowy, kostrzewa Gautiera oraz drzewa, takie jak klon pospolity czy brzoza, które dzięki strzelistej formie ciekawe uzupełnią krajobraz.  

 

Ogród w stylu modernistycznym to piękno prostoty i harmonia natury. Wbrew pozorom aranżacja takiej strefy nie jest trudnym zadaniem, bo hasło „mniej znaczy więcej” (odnoszące się do kształtów, kolorów i przedmiotów) to najlepsza recepta na udaną realizację.

 

Autorem tekstu jest Piotr Majewski, redaktor bloga Morizon i pasjonat aranżacji wnętrz.
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 802 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 8 Maja 2019

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone