Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Kolorowy 365 dni w roku - czyli co zrobić, aby ogród zimą również był pełen barw

24 Listopada 2015
Ogród zimą kojarzy się z oszronionymi drzewami i przyprószoną śniegiem trawą – to sprawia, że nie przyciąga nas do siebie tak bardzo, jak latem. Na kilka miesięcy rezygnujemy z przebywania na łonie natury na rzecz ciepłego koca i herbaty przy kominku. Jak sprawić, aby zachęcał nas do zimowych spacerów i cieszył nasze oko? Oto kilka wskazówek!

Zielono przez cały rok

Projektując ogród możemy wpłynąć na to jak będzie się prezentował podczas zimowych dni.  Mimo, iż sporo drzew i krzewów traci liście jesienią, jest mnóstwo roślin, które właśnie teraz mogą zachwycać swoją urodą. Najpopularniejsze są tak zwane rośliny zimozielone, czyli drzewa i krzewy, które nie gubią liści na zimę. Świetnym przykładem będzie dekoracyjny ostrokrzew, wiecznie zielony bukszpan, czy przepiękny wrzos, który wprowadzi do naszego ogrodu ciepłe barwy. Do roślin zielonych zimą zaliczają się także popularne iglaki, których odmian i gatunków jest cała masa. Możemy wybierać kształty stożkowe, kuliste, proste, o igłach zielonych, żółtych, niebieskich, a nawet srebrzystych. Te ostatnie będą pięknie komponować się z białym kolorem śniegu.

Do wyboru do koloru

Królestwo flory to nie tylko kolorowe kwiaty, które wyglądają pięknie wiosną i latem. W naszym ogrodzie możemy posadzić gatunki roślin zachwycające swoim wyglądem właśnie zimą. Dzięki ciekawej strukturze, kształtowi, czy barwie pędów, niektóre drzewa i krzewy są najpiękniejsze tylko o tej porze roku. Dereń świdwa o pomarańczowych gałązkach, żółty dereń rozłogowy, czy biały o purpurowej barwie pędów -  każdy z nich łagodnie ociepla otoczenie. Do roślin, które efektownie zdobią ogród zimą możemy na pewno zaliczyć klony m.in. klon hondoański czy strzępiastokory, zwany inaczej cynamonowym ze względu na strzępiącą się korę w kolorze cynamonu. Nie można pominąć także znanej wszystkim brzozy, której  biała, dekoracyjna kora zachwyca cały rok – podpowiada Małgorzata Gral, architekt krajobrazu z firmy Jadar.

Ogród zimą kwitnący

Mimo, iż zimą większość roślin śpi spokojnie pod warstwą śniegu, są też takie, które tylko wtedy budzą się do życia. Ich kwiaty są często niewielkie i delikatne, lecz mimo to, dobrze widoczne na tle ubogiego w kolory ogrodu. Jeśli chcemy w okresie zimowym podziwiać kwitnące kwiaty, możemy posadzić w nim ciemierniki występujące w różnych kolorach: od białego poprzez różowy, ciemnoczerwony, aż do prawie czarnego. Świetnie sprawdzą się także wrzośce czyli małe, gęste krzewinki przypominające wyglądem wrzosy. Zakwitają one już w grudniu, często jeszcze pod śniegiem – dodaje Małgorzata Gral. Możemy sięgnąć także po dekoracyjny jaśmin nagokwiatowy o intensywnej żółtej barwie. Przy niewielkich mrozach może on kwitnąć przez całą zimę, aż do kwietnia. Warto pamiętać także o trawach ozdobnych pozostawiających liście na zimę, czy też takich, których przekwitłe kłosy tworzą urokliwy klimat w ogrodzie.

Pokarm dla ptaków

Warto pamiętać o tym, że ogród zimą to nie tylko miejsce dla nas, ale także dla niektórych zwierząt, a przede wszystkim ptaków. Głodne zimą jemiołuszki, drozdy, czy kosy będą na pewno bardzo wdzięczne za posadzenie w ogrodzie takich roślin jak jarzębina, cis, irga czy berberys. Ich owoce są nie tylko pożywieniem dla ptaków, ale sprawiają także, że nasz ogród zachwyca zimą czerwonymi barwami. Kolory żółte i pomarańczowe możemy przemycić do naszego ogrodu sadząc w nim krzewy jarzębów, rokitnika pospolitego i nieszpułki zwyczajnej. Granatowe i niebieskie barwy znajdziemy na takich roślinach jak mahoń, winobluszcz oraz winnik.

Nie tylko rośliny

Klimatyczny i nastrojowy ogród zimą tworzą nie tylko same rośliny. Istnieje cała gama elementów tzw. małej architektury ogrodowej, które dekorują przestrzeń, dodając jej charakteru. Pożyteczną a przy tym ciekawą ozdobą, przyciągającą zwierzęta do ogrodu zimą, będą karmniki i budki lęgowe dla ptaków. Ważne, aby budkę zawiesić na odpowiedniej wysokości, niedostępnej dla drapieżników – ok. 3 metry nad ziemią.  Wyśmienicie zaprezentują się także mrozoodporne donice betonowe dostępne na rynku w przeróżnych wzorach i wielkościach, które możemy dopasować do stylistyki naszego ogrodu. W połączeniu z zimozielonymi roślinami odmienią one nasz ogród nie do poznania. Innym, wyróżniającym się szczególnie zimą, elementem mogą być rzeźby ogrodowe – kamienne, metalowe, drewniane lub z tworzywa sztucznego. Warto wiedzieć, że wysoka i smukła figura nada dynamizmu spokojnej aranżacji, natomiast niska o obłym kształcie, wywoła odwrotny efekt.

Więcej o elementach architektury ogrodowej znajdziesz na www.jadar.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2302 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 24 Listopada 2015

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone