Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Domek do ogrodu nie tylko na jesień

23 Września 2021
Jesień w ogrodzie i na działce kojarzy się z porządkami. Zanim wygodnie rozsiądziemy się w fotelu ciesząc się ciepłym wrześniowym słońcem, dobrze jest poświecić trochę czasu na prace pielęgnacyjne. Z pewnością usprawni je dobra organizacja, odpowiednie narzędzia i akcesoria oraz domek ogrodowy, czyli miejsce, w którym zawsze można trzymać wspomniane rzeczy pod ręką. Podpowiadamy, co warto wiedzieć przez zakupem domku, który jest zrobiony z tworzywa sztucznego.
 
 

Z pozwoleniem czy bez?
Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się przed zakupem domku ogrodowego wykonanego z plastiku, to czy zgodnie z prawem będziemy mogli postawić taki domek na swojej działce bez żadnych pozwoleń czy decyzji administracyjnych? Odpowiedź brzmi – tak. Powierzchnia największych domków z tworzywa do samodzielnego montażu, które dostępne są w sklepach, nie przekracza 9-10 mkw. W praktyce oznacza to, że chcąc mieć taki domek w swoim ogrodzie albo na swojej działce nie potrzebujemy żadnego prawnego pozwolenia. Co więcej, w przypadku takich właśnie domków – o małej powierzchni użytkowej – nie jest również konieczne zgłaszanie faktu ich postawienia do odpowiednich organów. Mowa tu np. o modelach Factor 8x11 i Oakland 759. Z jednej strony możemy szybko zainstalować domek, a z drugiej strony, dzięki wygodnej przestrzeni, domki dają wygodne warunki do przechowywania mebli ogrodowych, grilla, narzędzi do pracy, zabawek ogrodowych, czy typowo sezonowego sprzętu sportowego lub opon samochodowych.
– domek ogrodowy z tworzywa sztucznego, którego powierzchnia to kilka metrów kwadratowych, nie wymaga pozwoleń budowlanych ani zgłoszeń
– funkcją, jaką ma spełniać ten niewiele obiekt jest utrzymanie porządku
– dopełnienia procedur administracyjnych wymaga budowa domków o powierzchni 35 mkw. i więcej
 
Gdzie postawić domek?
Według Ziutki Mieleszczuk, ogrodniczki, miejsce, w którym stanie domek ma kluczowe znaczenie i to z co najmniej kilku powodów. Z jednej strony dobrze go postawić tak, żeby było do niego w miarę po drodze z miejsc, w których się najczęściej pracuje. Ale z drugiej, dobrze jest poszukać miejsca, które pozwoli mu się wkomponować w otoczenie i w całość architektury. Ważne, żeby domków nie stawiać pod drzewami, których gałęzie łamane silnymi podmuchami wiatru mogłyby spadać na dach. To zasada, której warto przestrzegać również w przypadku szukania w ogrodzie miejsca dla altan, miejsc do grillowania czy zabaw dla dzieci. Warto również zadać o to, żeby domek nie stanął zbyt blisko budynku, bo odbijające się od dachu krople deszczu mogą padać na elewację brudząc ją. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby znaleźć miejsce na domek tuż przy ogrodzeniu czy siatce.
 
I jak?
Po znalezieniu odpowiedniego miejsca na domek, trzeba poprawnie przygotować podłoże, na którym stanie. Pomimo tego, że większość domków z tworzyw ma własną podłogę zrobioną ze specjalnych paneli – taki standard mają domki produkowane przez markę Keter – to warto dbać o dobrze utwardzony i równy teren. Sprawdzi się wyłożenie go płytami chodnikowymi, kostką brukową czy kostką ażurową. Niektórzy decydują się na przygotowanie pod domek wylewki i ułożenie specjalnych podjazdów, po których można będzie wjechać nawet dużą, samojezdną kosiarką. Ziutka Mielszczuk podkreśla, że dobrze przygotowane podłoże w połączeniu z wytrzymałą konstrukcją i wytrzymałym wewnętrznym stelażem oraz z tym, że odpowiednio zmontowane części są bardzo dobrze do siebie spasowane (nie ma konieczności docinania elementów, jak czasem zdarza się w przypadku domków z drewna) sprawiają, że całość jest sztywna i niezwykle odporna na deszcz, wiatr i śnieg. Co więcej, właściwości samego tworzywa sprawiają, że domki nie dają się próbie czasu i dobrze wyglądają latami, bo nie butwieją, nie tracą koloru i nie łuszczą się od wpływu warunków atmosferycznych. Nie ma też żadnej potrzeby, żeby je chemicznie konserwować.
 
Co w środku
Planując zakup domku dobrze jest się zastanowić nie tylko gdzie stanie i ile miejsca zajmie, ale też jakie są nasze potrzeby i jakim wymaganiom powinien sprostać. To pozwoli określić jak wielki powinien być nasz domek i jak można go będzie zaaranżować w środku. Do trzymania podstawowych narzędzi sprawdzą się najbardziej kompaktowe modele, których powierzchnia nie przekracza 2 mkw., jak na przykład w domku Manor 4x3 czy Darwin 4x6. Ale dla majsterkowiczów i osób, które w ogrodzie i na działce wykonują sporo prac korzystniejszym rozwiązaniem będą domki o wielkości około 10 mkw. Pozwolą one nie tylko przechować wszystkie narzędzia, ale dadzą też sporo opcji na powieszenie półek, instalację haków na narzędzia czy zestawienie różnego typu blatów roboczych, regałów i szafek 
z szufladami.
 
Montaż
Średniej wielkości domek bez problemu można przewieźć w samochodzie osobowym o nadwoziu kombi. Żeby było wygodniej, warto złożyć tylne fotele. Do samodzielnego montażu domku potrzeba najlepiej dwóch dorosłych osób. Do wkręcania potrzebna jest wkrętarka akumulatorowa. Sam montaż nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi, śrub czy kołków. Wszystko co potrzebne do złożenia domku znajduje się w zestawie. Producenci dbają też o to, żeby każdy model, niezależnie od wielkości, posiadał bardzo czytelną instrukcję obsługi, a wszystkie części, które się ze sobą łączy były bardzo jasno i wyraźnie opisane. To duża pomoc przy pracy.

 



Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1099 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 23 Września 2021

Podziel się    



Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów






freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone